Wczytuję dane...

W jaki sposób jest zbudowana i jak działa kolumna sygnalizacyjna?

W jaki sposób jest zbudowana i jak działa kolumna sygnalizacyjna?

Rozwój technologiczny i przyspieszenie procesów produkcyjnych sprawiły, że współczesne zakłady przemysłowego nie mogą obyć się bez różnego rodzaju rozwiązań zwiększających wydajność i bezpieczeństwo pracowników. Jednym z takich rozwiązań są kolumny sygnalizacyjne. Czym one są, jak działają i do czego służą?

Czym jest kolumna sygnalizacyjna i w jaki sposób działa?

Często zwana wieżą świetlną, kolumna sygnalizacyjna została zaprojektowana w celu zapewnienia pracownikom informacji o stanie technicznym instalacji przemysłowej oraz różnego rodzaju maszynach. Urządzenie działa poprzez sygnały sztuczne, które pochodzą, na przykład, z regulatorów lub czujników. Dzięki kolumnie sygnalizacyjnej pracownicy dostają ważne informacje bez konieczności ciągłej weryfikacji, co z kolei wpływa pozytywnie na ich efektywność.

Kolumna sygnalizacyjna składa się z modułów świetlnych ułożonych jeden na drugim oraz masztu, na którym są umieszczone. Wewnątrz modułów zamontowane są diody LED lub żarówki, zależnie od modelu kolumny. Uruchamiają się one niezależnie od siebie. Zazwyczaj wieże mają 5 elementów wizualnych w następujących barwach: czerwonej, żółtej, pomarańczowej, zielonej, niebieskiej oraz białej.

Kolumna może emitować światło ciągłe, błyskowe lub migające, co informuje operatora o różnych zdarzeniach - na przykład o awarii lub zakończeniu cyklu produkcyjnego. Często urządzenia sygnalizujące mają również sygnały dźwiękowe, które pomagają pracownikom ustalić priorytety i kolejność wykonywanych czynności.

Gdzie stosowane są kolumny sygnalizacyjne? 

Urządzenia te są szczególnie przydatne w przedsiębiorstwach przemysłowych, gdzie ich celem jest wyświetlanie ważnych informacji dla pracowników na hali produkcyjnej. Stosuje się je na przykład w budynkach produkcyjnych, magazynach, linii produkcyjnych oraz na stanowiskach wytryskowych. Kolumny sygnalizacyjne znalazły duże zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym czy farmaceutycznym.