Instalacja odgromowa, zwana też obrazowo piorunochronem, ma za zadanie przechwytywać, a następnie odprowadzać do ziemi prąd elektryczny powstający w wyniku wyładowań atmosferycznych. W ten sposób chroni budynek czy maszynę (np. dźwig) przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, które niesie za sobą katastrofalne skutki. Standardowa instalacja składa się ze zwodów poziomych układanych na dachu, uziomów wkopywanych w ziemię i łączących je przewodów odprowadzających.
Instalacje odgromowe a polskie prawo
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami instalacja ochrony odgromowej jest wymagana w przypadku budynków wyższych niż 15 metrów lub o powierzchni większej niż 500 mkw w zabudowie rozproszonej, stojących na wzgórzach lub wykonanych z materiałów łatwopalnych. Bezpieczeństwo i sprawność działania piorunochronu gwarantuje spełnienie wymogów normy PN-EN 62305 „Ochrona odgromowa” oraz odpowiednich norm polskiego prawa budowlanego. Nie o tym jednak będzie ten wpis. Postaramy się natomiast odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zdecydować się na ochronę odgromową także wtedy, gdy nie jest to obowiązkowe.
Dlaczego warto zamontować piorunochron?
Co się stanie, gdy piorun uderzy w budynek? W najlepszym wypadku skończy się na przepięciach w instalacji elektrycznej, które z kolei mogą spowodować uszkodzenia izolacji przewodów, a także silników, cewek i transformatorów w urządzeniach elektrycznych podłączonych do sieci, co pociąga za sobą nieodwracalne zniszczenie wielu cennych sprzętów takich jak komputery, telewizory, telefony czy AGD. Ponadto można utracić systemy informatyczne, różnego rodzaju instalacje alarmowe i urządzenia sygnalizacyjne. W najgorszym przypadku grozi nam pożar – co wcale nie zdarza się tak rzadko!
Warto wiedzieć, że natężenie prądu podczas wyładowania atmosferycznego sięga do 100 tysięcy amperów (przez zwykłe gniazdko płynie ich maksymalnie 10), a przepływ ładunków jest ponad tysiąc razy większy niż w domowej sieci! Wszystko to sprawia, że uderzenie pioruna jest realnym zagrożeniem nie tylko dla naszego mienia, ale również zdrowia i życia. Ponadto zmiany klimatyczne powodują, że dni burzowych w ciągu roku przybywa, a same wyładowania są częstsze i bardziej intensywne niż kiedyś. By spać spokojnie nawet podczas najgorszej burzy, lepiej zatem nie oszczędzać na instalacji odgromowej.