Jeszcze do niedawna idea inteligentnego domu wydawała się pieśnią dalekiej przyszłości – dziś powoli staje się standardem życie dla coraz większej grupy osób. Wszystko to zasługa dynamicznego postępu technologicznego, dzięki któremu na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania ułatwiające codzienne życie. W jaki sposób zaprojektować automatykę budynkową?
Określenie potrzeb
Pierwszym, kluczowym zagadnieniem, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu automatyki budynkowej, jest określenie potrzeb. Zacząć należy od tego co jest w danym obiekcie niezbędnie potrzebne, np. kontrola dostępu, monitoring, systemy alarmowe, kontrola temperatury – później dopiero warto zastanowić się jakiego rodzaju rozwiązania będą przydatne, jednak nie będą odgrywać najważniejszej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu użytkowników bądź nie będą mieć wpływu na koszty eksploatacji budynku. Do takich rozwiązań należy np. zdalna kontrola oświetlenia czy żaluzji okiennych.
Co bardzo ważne, warto myśleć o automatyce budynkowej jako systemie, który z czasem będzie się zmieniał. Dlatego konieczne jest opracowanie nie tylko hierarchii potrzeb, ale również uwzględnienie, że potrzeby te mogą zmieniać się z czasem. Instalacja wewnątrz budynku powinna więc być skonstruowana w taki sposób, by system mógł być rozwijany o kolejne urządzenia i rozwiązania bez konieczności przeprowadzania gruntownych prac w budynku.
Wybór technologii
Aby zbudować instalację automatyki budynkowej należy zainwestować w odpowiednie produkty, takie jak domofony i wideofony, sygnalizatory, czujniki, kamery, alarmy oraz wiele innych. Nie warto przy tym oszczędzać – tańsze rozwiązania nie tylko mają ograniczoną ilość funkcji, ale również są bardziej wadliwe. Oszczędność na etapie doboru rozwiązań może prowadzić do znacznego wzrostu kosztów już na etapie korzystania z budynku.
Czy można automatykę budynkową zaprojektować samodzielnie?
Teoretycznie rozmieszczenie wszystkich kluczowych elementów automatyki budynkowej, rozplanowanie instalacji i połączeń może być wykonane przez inwestora we własnym zakresie i zrealizowane przed ekipy wykonawców. W praktyce dużo lepszym rozwiązanie jest skorzystanie z usług doświadczonego architekta. Osoba z odpowiednim wykształceniem oraz znajomością tematu jest w stanie opracować bardzo precyzyjny, a przede wszystkim efektywny projekt automatyki budynkowej, uwzględniając potrzeby użytkowników, a także wymogi samego budynku. Wykonanie takiego projektu podnosi ceny inwestycji, ale dzięki niemu można mieć pewność, że cały system będzie sprawował się bez zarzutu przez lata.