Każdy budynek korzystający z energii elektrycznej musi posiadać rozdzielnicę, czyli kluczowe ogniwo instalacji elektrycznej. Nazywa się ją inaczej tablicą rozdzielczą lub skrzynką elektryczną. Zanim dobierzemy rozdzielnice odpowiednie do danego budynku, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi ich rodzajów, budowy oraz funkcji, jakie pełnią w instalacji elektrycznej. Oto wszystko, co musimy wiedzieć o rozdzielnicach elektrycznych.
Czym jest rozdzielnica elektryczna?
Rozdzielnica elektryczna to centrum instalacji elektrycznej. Rozdziela ona prąd z zewnętrznej linii zasilającej do obwodów elektrycznych poprowadzonych w budynku, które z kolei zasilają poszczególne urządzenia. Zapewnia prawidłowe działanie podzespołów i układów, przez co możemy w pełni bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej. Rozdzielnica obejmuje urządzenia służące do regulacji, wykonywania pomiarów i sterowania systemem zasilania, jak np. bezpieczniki i wyłączniki. Przyjmuje ona postać metalowej lub wykonanej z tworzywa sztucznego skrzynki, a jej wyposażenie zależy od ilości obwodów elektrycznych w budynku oraz ich parametrów.
Budowa rozdzielnicy elektrycznej
W skrzynce rozdzielczej znajduje się listwa montażowa, wejście kabla zasilającego oraz wyjścia dla poszczególnych obwodów. Kluczowym elementem rozdzielnicy jest główny wyłącznik, czyli rozłącznik izolacyjny. Jego zadaniem jest włączanie lub wyłączanie zewnętrznego zasilania, które dochodzi do podłączonych do rozdzielnicy obwodów. Najistotniejszymi elementami są natomiast bezpieczniki, czyli wyłączniki nadmiarowo-prądowe. To one odpowiadają za odcięcie zasilania konkretnego obwodu w momencie, gdy pojawia się na nim zwarcie lub przepięcie. Kolejnymi ważnymi elementami są wyłączniki różnicowo-prądowe, które chronią użytkowników przed porażeniem prądem w przypadku awarii lub upływu prądu oraz odgromniki zabezpieczające instalację elektryczną przed skutkami wyładowań atmosferycznych.
Jakie rodzaje rozdzielnic elektrycznych wyróżniamy?
Istnieje wiele typów i sposobów klasyfikacji rozdzielnic elektrycznych. W zależności od funkcji, jakie pełnią one w sieci dystrybucyjnej, wyróżniamy rozdzielnice główne, oddziałowe i manewrowo-stycznikowe. Biorąc pod uwagę miejsce stosowania i zainstalowania możemy wyszczególnić rozdzielnice przemysłowe, mieszkaniowe, budowlano-słupowe i energetyczno-dystrybucyjne oraz rozdzielnice wnętrzowe i napowietrzne. Rozdzielnice elektryczne dzielimy również ze względu na zasady konstrukcji – rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe i szafowe oraz sposób zainstalowania i możliwość przemieszczania – rozdzielnice naścienne, przyścienne, wolnostojące, stacjonarne, a także ruchome.
Funkcje rozdzielnicy elektrycznej
Rozdzielnica elektryczna pełni wiele istotnych funkcji zarówno w działaniu układu elektroenergetycznego, jak i samym użytkowaniu prądu w instalacjach domowych czy przemysłowych. Przede wszystkim odpowiada za łączenie, rozdzielanie i przerywanie obwodów elektrycznych, a także czynności pomiarowe m.in. przy użyciu liczników parametrów energii elektrycznej. Kolejnymi funkcjami jest regulowanie parametrów energii elektrycznej oraz zarządzanie pracą urządzeń sterowniczych. Ponadto rozdzielnica elektryczna pozwala na bezpieczną eksploatację instalacji elektrycznej, gdyż chroni użytkowników oraz podłączone urządzenia elektryczne przed awarią, zwarciem, przepięciami, uderzeniami pioruna czy pożarem.