Energia elektryczna, choć jest tak powszechnie wykorzystywana do zasilenia niezliczonej ilości urządzeń, może być również dość niebezpieczne – zarówno dla tych sprzętów, jak i dla ludzi czy budynków. Dlatego każdy budynek powinien być wyposażony w instalacje chroniące przed skutkami niespodziewanych wydarzeń, takich jak wyładowania atmosferyczne. Jednym z elementów takich instalacji są bednarki odgromowe. Do czego one służą?
Czym jest bednarka?
Bednarka odgromowa to element ze stali pod postacią taśmy o grubości wahającej się od 1 do około 5 mm i szerokości od 2 do około 8 cm. Stosowana jest przede wszystkim do wykonania tzw. uziomu otokowego, czyli uziemienia pod postacią pętli otaczającej budynek, mającego bezpośredni kontakt z gruntem. Aby bednarka nie skorodowała w kontakcie z wilgocią oraz związkami zawartymi w gruncie zabezpiecza się ją poprzez pokrycie warstwą cynku.
Jakie zadanie pełni bednarka?
Jako element uziomu bednarka odgrywa kluczową rolę w działaniu każdej instalacji odgromowej oraz elektrycznej domu. Na czym ona polega? Łącząc daną instalację z gruntem, bednarka jest w stanie odprowadzać energię elektryczną powstałą w wyniku nagłym przepięć (spowodowanych np. wyładowaniami atmosferycznymi lub awariami sieci elektrycznej) i tym samym chronić urządzenie podłączone do sieci elektrycznej, a także sam budynek i osoby w nim przebywające. Energia elektryczna, wędrując pod bednarce w głąb gruntu zostaje po prostu zobojętniona i nie stanowi żadnego zagrożenia.
Jak wykonywany jest uziom?
Aby uziom z bednarki prawidłowo wykonywał swoje zadanie, konieczne jest by został odpowiednio wykonany. Ważne jest przede wszystkim jego usytuowanie w gruncie – musi on znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu, a jednocześnie na głębokości nie mniejszej, niż 0,5 metra pod powierzchnią ziemi. Dodatkowo uziom powinien tworzyć pętlę, otaczającą budynek i oddaloną od niego o co najmniej metr. Ważne jest, żeby przynajmniej 80% uziomu miało bezpośredni kontakt z gruntem.