Wykonanie uziemienia to zabieg często stosowany w rozmaitych instalacjach. Składa się z przewodu zrobionego z przewodnika, który łączy naelektryzowane ciało z ziemią. Na skutek połączenia dochodzi do oddania albo przyjęcia odpowiedniej liczby ładunków przez naelektryzowane ciało, czego celem jest jego zobojętnienie. Uziemienie wykonuje się przede wszystkim w celach ochronnych, a także roboczych – dla zapewnienia poprawnego funkcjonowania urządzeń elektrycznych. Jak zrobić je poprawnie i o czym należy pamiętać podczas prac?
Jakie materiały są niezbędne do wykonania uziemienia?
Przed wykonaniem uziemienia trzeba zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Mowa tutaj na przykład o zakupie obejm uziemiających i innych elementów. Poszczególne podzespoły powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, ponieważ przewody leżące w gruncie muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych czy wilgoci. Właśnie dlatego, zamiast stali ocynkowanej lepiej zdecydować się na produkty wykonane z miedzi albo stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o materiały, które są niezbędne, to zaliczamy do nich:
- uziom, czyli zespół części przewodzących umieszczanych w ziemi albo betonie,
- przewód uziemiający, czyli element łączący urządzenia z uziomem,
- zacisk probierczy do poddawania elementów urządzenia próbie elektrycznej,
- szyna uziemiająca, która łączy elementy instalacji z urządzeniami uziemiającymi,
- instalacja uziemiająca, czyli układ uziomów połączonych elektrycznie.
Na co zwracać uwagę, wykonując uziemienie?
Wykonywanie uziemienia powinno się wiązać przede wszystkim z odpowiednim przygotowaniem. Mowa tutaj nie tylko o zakupie odpowiednich szyn zaciskowych i innych elementów, ale również sprawdzeniu, czy w ziemi nie znajdują się kable albo rury, na przykład od kanalizacji albo gazu, które mogą utrudnić albo uniemożliwić przeprowadzenie prac. Oprócz tego podczas robót należy też kierować się kilkoma istotnymi zasadami. Mowa tutaj o układaniu uziomów pionowych na głębokości nieprzekraczającej 0,6 metra i w odległości co najmniej 1 metra od zewnętrznej krawędzi budynku.
Uziomy pionowe z kolei należy umieścić w następujący sposób – najniższa część na głębokości co najmniej 3 metrów, a najwyższa 0,5 metra. Kolejną kwestią jest układanie kabli w taki sposób, aby znalazły się w odległości minimum jednego metra od elementów uziomu piorunochronnego. Do przeprowadzania prac mogą się przydać również iskierniki, które służą do łączenia metalowych elementów znajdujących się w odległości do 2 metrów od uziomu piorunochronnego.