Wczytuję dane...

Czym są ograniczniki przepięć i czemu je stosować?

Czym są ograniczniki przepięć i czemu je stosować?

Czasami zdarza się tak, że w różnego rodzajach urządzeniach czy w układach elektrycznych dochodzi do przepięć. Należy przez to rozumieć, że napięcie skokowe przekracza najwyższą dopuszczalną wartość napięcia znamionowego w obwodzie elektrycznym. Może do tego dojść na przykład na skutek podłączenia do sieci urządzenia o wysokim poborze prądu. Z przepięciami mamy też do czynienia w przypadku wyładowań atmosferycznych. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie ograniczników przepięć. Czym są i jakie zalety płyną z zamontowania ich?

Co to jest ogranicznik przepięć i do czego służy? 

Na początek warto wyjaśnić pokrótce, czym właściwie jest ogranicznik przepięć i dlaczego jest tak ważnym elementem ochrony odgromowej obok drutów odgromowych i innych elementów. Jest to urządzenie przeznaczone do ochrony przed przejściowymi przepięciami, które mogą ograniczać częstotliwość oraz czas trwania prądu następczego. Praca podzespołu polega na blokowaniu albo tworzeniu prądu zwarciowego w celu zmniejszenia napięcia poniżej bezpiecznego prądu.

Do wspomnianej blokady niezbędne jest wykorzystanie cewek indukcyjnych, które odpowiadają za hamowanie nagłych zmian prądu. Należy również pamiętać, że sam ogranicznik nie uchroni instalacji przed zniszczeniami – konieczne jest posiadanie systemu uziemiającego o niewielkim oporze elektrycznym.

Jakie są rodzaje ograniczników przepięć? 

W sklepach z elektroniką można znaleźć kilka rodzajów ograniczników przepięć. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każdy z nich, aby wybrać odpowiedni. Typ 1 (dawniej nazywany klasą B) jest nazywany odgromnikiem i wykorzystuje się go do ochrony przed przepięciami o wysokiej mocy napięcia, które są wywoływane bezpośrednim albo bliskim uderzeniem pioruna. Dzięki niemu można skutecznie ograniczyć impulsy napięciowe do wielkości sięgającej poniżej 4 kV. Ogranicznik przepięć typu 2 (dawniej nazywany klasą C) to tak zwany ochronnik.

Odpowiada za ograniczenie przepięć do wartości 1-1,5 kV. Typ 3 (dawna klasa D) to z kolei element, który może być wykorzystywany do bezpośredniej ochrony wybranych urządzeń, które są czułe na przepięcia. Odpowiada za ograniczanie energii przepuszczanej przez dwa wcześniej opisane podzespoły.