Wczytuję dane...

Na czym polega wymiana WZL?

Na czym polega wymiana WZL?

WLZ, czyli wewnętrzna linia zasilająca, znajduje się pomiędzy przyłączem prądu a rozdzielnicą główną budynku w domu jednorodzinnym, bloku mieszkalnym czy kamienicy. Służy do przesyłu energii elektrycznej i jej rozdziału na instalacje odbiorcze i zazwyczaj ma postać linii kablowej. Może obsługiwać jeden licznik lub większą ich liczbę, choć to drugie rozwiązanie jest rzadko stosowane. WLZ to ważna część każdej instalacji elektrycznej, odpowiadająca za sprawne działanie sieci w gospodarstwie domowym. By mogła sprostać temu zadaniu, co pewien czas należy ją zmodernizować, czyli wymienić przestarzałe przewody na nowe kable energetyczne.

Kiedy trzeba wymienić wewnętrzną linię zasilającą? 

Przepisy nie określają, kiedy konieczna jest wymiana WLZ. Warto jednak ją rozważyć, gdy od ostatniej modernizacji minęło już 20 bądź więcej lat, linia wewnętrzna jest wykonana z szybko nagrzewających się, a przez to niebezpiecznych przewodów aluminiowych, domownicy skarżą się na częste przeciążenia i problemy z działaniem sieci elektrycznej lub gdy obecna WLZ ulegnie awarii. 

Wymiana linii jest konieczna najczęściej w starych blokach i wiekowych kamienicach, w których instalację energetyczną projektowano z uwzględnieniem potrzeb aktualnych w poprzednim wieku. Dzisiaj liczba sprzętów i akcesoriów wymagających podłączenia do sieci znacząco wzrosła, za czym powinna iść odpowiednia modernizacja instalacji, w tym wewnętrznej linii zasilającej.

Jak montuje się nową WLZ? 

Montaż wewnętrznej linii zasilającej trzeba powierzyć specjalistom. Pierwszym krokiem jest jednak wykonanie projektu nowej instalacji i ustalenie parametrów WLZ, które zależą między innymi od dystansu dzielącego przyłącze i rozdzielnicę, mocy przesyłowej, sposobu prowadzenia linii czy rodzaju budynku (w wieżowcach konieczne jest np. założenie kilku linii zasilających). Warto wiedzieć, że WLZ może łączyć instalację odbiorczą i złącze bezpośrednio albo pośrednio, z wykorzystaniem rozdzielnicy głównej.

Wewnętrzne linie zasilające instaluje się w miejscach łatwo dostępnych, takich jak klatka schodowa bądź piwnica, dzięki czemu możliwa jest wygodna naprawa lub późniejsza wymiana. W roli WLZ doskonale sprawdzają się nowoczesne przewody miedziane o znaczniej większej wydajności niż ich aluminiowe odpowiedniki.

Wymiana wewnętrznej linii zasilającej zapewnia większy komfort korzystania z sieci elektrycznej oraz – co bardzo ważne – bezpieczeństwo jej użytkowników. Nie warto zatem odkładać jej ciągle na później!