Wczytuję dane...

Jak montować przewody ochrony odgromowej?

Jak montować przewody ochrony odgromowej?

Ochrona odgromowa składa się najczęściej z kilku typowych elementów: zwodów pionowych i poziomych instalowanych na dachu budynku, uziomów rozpraszających prądy piorunowe w gruncie oraz łączących je przewodów. Te ostatnie można podzielić na: Te ostatnie można podzielić na:

  • przewody odprowadzające – ich rola polega na przejęciu prądów piorunowych ze zwodów i przekazaniu ich w dół, do uziemienia;
  • przewody uziemiające – łączą uziemienie ze złączami kontrolnymi, które pozwalają na rozłączenie instalacji odgromowej od uziemienia oraz dokonywanie pomiarów.

Druty odgromowe wykonuje się z aluminium lub stali ocynkowanej. Standardowo mają średnicę przekroju 6 lub 8 mm, a ich wybór zależy od projektowanej instalacji odgromowej.

Układanie przewodów odgromowych

Pierwszą i podstawową zasadą, jaka obowiązuje przy montażu drutów odgromowych, jest fakt, że droga między zwodami na dachu a uziemieniem powinna być jak najkrótsza. Przewody montuje się na elewacji budynku z zastosowaniem uchwytów, wsporników, zacisków i złączy – szeroki wybór tych elementów można znaleźć w naszym sklepie.

Ochronę odgromową zakłada się od dołu – pierwszym etapem będzie zatem pogrążenie w gruncie uziomów i wykonanie uziemienia. Następnie należy zamontować przewody uziemiające, zwracając uwagę na to, by ich wyjścia z fundamentu lub gruntu były odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Dobrze sprawdzają się tutaj druty ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, lub aluminiowe, które mają bardzo dobre właściwości antykorozyjne. Przewód uziemiający układa się pomiędzy uziomem a złączem kontrolnym – całkowicie w gruncie lub częściowo w gruncie, a częściowo na ścianie budynku w zależności od umiejscowienia tego ostatniego elementu.

Przewody odprowadzające, które łączą sieć zwodów na dachu ze złączem kontrolnym, prowadzi się po ścianie budynku. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • natynkowo, z wykorzystaniem uchwytów;
  • podtynkowo – w specjalnych rurkach;
  • na opaskach przy rynnach;
  • z użyciem osprzętu do przewodów naprężnych.

Każda z metod daje nieco inny efekt estetyczny – przewody mogą być całkowicie schowane, zamaskowane lub widoczne na elewacji. Najważniejsze jednak, by montaż był przeprowadzony fachowo, co zagwarantuje prawidłowe działanie instalacji odgromowej, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.