Wczytuję dane...

Gdzie i kiedy stosować uziomy prętowe?

Gdzie i kiedy stosować uziomy prętowe?

Uziomy są kluczowym elementem każdej ochrony odgromowej oraz skutecznym zabezpieczeniem instalacji elektrycznej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uziomów – dzisiaj przyjrzymy się bliżej uziomom prętowym, bardzo popularnym i chętnie wybieranym przez klientów.

Uziomy prętowe – jak sama nazwa wskazuje – to pręty o długości kilku metrów i średnicy kilkunastu milimetrów, które pogrąża się całkowicie i pionowo w gruncie. W związku z tym należą do grupy uziomów pionowych, zwanych często przez fachowców szpilkowymi. Wykonuje się je z wytrzymałej stali ocynkowanej lub pomiedziowanej. Mogą być pojedyncze lub gwintowane i łączone złączkami z brązu bądź poprzez wciskanie, dzięki czemu można je dowolnie wydłużać, dopasowując do warunków gruntowych. Łączenie takie nie wpływa na właściwości pręta, ponieważ jest szczelne i niezawodne pod kątem elektrycznym. Zagłębianie w ziemi ułatwiają szpice – nakręcane lub stanowiące integralną część uziomu.

Zastosowania uziomów pionowych prętowych

Szpilkowe uziomy prętowe charakteryzują się tym, że łatwo pogrążyć je w gruncie na dużą głębokość, nawet gdy jest on trudny lub kamienisty. Są też najbardziej mobilne ze wszystkich rodzajów uziomów. W przeciwieństwie do uziomów poziomych montaż prętów uziomowych nie wymaga tworzenia wykopu wokół obiektu lub budynku, co znacznie przyspiesza prace i czyni je mało kłopotliwymi nawet wtedy, gdy przestrzeń jest już zagospodarowana. Z tego samego powodu uziomy prętowe są przydatne również wszędzie tam, gdzie niezbędna jest modyfikacja, rozbudowa bądź też wymiana już istniejącego systemu uziemienia.

Wśród często spotykanych obszarów zastosowań uziomów prętowych warto wymienić:

  • budownictwo jednorodzinne (w tym ochrona odgromowa domu);
  • infrastrukturę kolejową i energetyczną;
  • miejsca, w których nie da się wykorzystać innych rodzajów uziomów, np. ze względu na utwardzoną nawierzchnię wokół budynku, chodniki, opaski czy drogi wewnętrzne;
  • prace remontowe – instalacja dodatkowych lub wymiana zużytych elementów uziemienia;
  • uzupełniająco do uziomów otokowych, fundamentowych i kratowych w celu poprawy ich działania.