Wczytuję dane...

Jaką oprawę oświetleniową wybrać do rozdzielnicy?

Jaką oprawę oświetleniową wybrać do rozdzielnicy?

Rozdzielnica jest kluczowym elementem każdej energetycznej sieci zasilania, ponieważ pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim rozdziela prąd do poszczególnych obwodów oraz gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników urządzeń elektrycznych i osób przebywających w danym budynku. Skrzynka elektryczna, jak potocznie nazywa się rozdzielnicę, zawiera szereg bardzo istotnych komponentów. Rzadko wspomina się jednak o jednym drobnym, ale istotnym szczególe – oprawie oświetleniowej.

Rola światła w szafach rozdzielczych 

Dlaczego rozdzielnica powinna być wyposażona w dobre oświetlenie? Lampy niezbędne są zwłaszcza w szafach rozdzielczych, ponieważ zapewniają odpowiednią ilość światła, co jest na wagę złota między innymi podczas przeprowadzania prac serwisowych lub konserwacyjnych. Każdy, kto podejmował się już tego zadania, wie, że światło lampy zamontowanej w pomieszczeniu, w którym znajduje się taka szafa, jest zdecydowanie niewystarczające. Pozostaje wówczas jedynie latarka czołówka lub pomoc drugiej osoby kierującej snop światła w newralgiczne punkty. Zdecydowanie utrudnia i wydłuża to jednak cały proces.

Oświetlenie szafy sterowniczej powoli staje się więc standardem cenionym przez monterów i serwisantów. Odpowiednio dobrane lampy pozwalają bez trudu odczytać numery i opisy poszczególnych elementów i sprawniej wykonać zaplanowane prace. Na co jednak zwracać uwagę, wybierając oprawy oświetleniowe do rozdzielnic?

Polecane lampy do szaf sterowniczych 

W szafach rozdzielczych montuje się przede wszystkim nowoczesne, energooszczędne i ekonomiczne oświetlenie LED, które wyróżnia się także długą żywotnością. Liczba punktów świetlnych, jakie zainstalujemy, zależy od rozmiarów szafy. Montaż jest niezwykle prosty dzięki wbudowanym magnesom, które utrzymują oprawę w wybranym miejscu na stalowej ścianie lub szynie TSH. Niektóre modele są też tradycyjnie montowane na śrubki lub zaciski.

Sprawdzeni producenci oświetlenia ledowego szaf rozdzielczych to między innymi włoska firma Finder czy V-TAC EUROPE z siedzibą główną w Bułgarii.